Most na rzece… Gwda.

DSC_6906.jpg

Zaglądamy na chwilę do działu urbex – dziś obiekt doskonale znany większości historyków kolejowych, czyli wysadzony most na rzece Gwdzie.

Most był częścią wybudowanej w 1913 roku linii kolejowej łączącej Jastrowie z Węgiercami. Tam znajdował się węzeł, który łączył linię ze szlakiem Złotów – Wałcz. Linia Jastrowie-Węgierce była najkrótszym połączeniem dwu największych miast tej okolicy, czyli Jastrowia i Złotowa. Odwiedziałem go od dzieciństwa, ale to był pierwszy raz ze sprzętem, który pozwolił uwiecznić to miejsce w zadowalającej mnie jakości.

Wyruszyliśmy z Jastrowia i poszliśmy śladem dawnej linii – najpierw po nasypie, a następnie przez jeden z licznych w tej okolicy lasów.

DSC_6807.jpg

DSC_6818.jpg

W lesie trafiliśmy na przepiękną grę świateł.

DSC_6901.jpg

No i wreszcie – most. Konstrukcja liczy sześćdziesiąt metrów długości i składa się z dwu pięciometrowej wysokości przęseł, które dźwigają konstrukcję od dołu.

DSC_6894.jpg

Badając historię mostu znalazłem trzy wersje historii opisującej jego wysadzenie.

DSC_6825.jpg

Według pierwszej z nich most wysadzili w powietrze wycofujący się w stronę Jastrowia Niemcy. O samo miasto stoczono później bitwę, która została upamiętniona na Grobie Nieznanego Żołnierza.

DSC_6829.jpg

Według drugiej z nich, Niemcy nie zdążyli wysadzić mostu. Polscy saperzy podczas rozminowywania konstrukcji mieli za to popełnić błąd, który poskutkował eksplozją i zniszczeniem konstrukcji.

DSC_6838.jpg

Trzecia wersja mówi, że wybuch miał zostać sprowokowany przez Sowietów, którzy potrzebowali pretekstu do przekazania linii w ręce trofiejnych batalionów, aby linię można było rozmontować i wywieźć na wschód.

DSC_6862.jpg

Wysadzony most nastręczył jednak grabieżcom trudności – jego demontaż i wywózka okazały się zbyt trudne, toteż most pozostawiono samemu sobie.

DSC_6854.jpg

W tym miejscu doszło do eksplozji.

DSC_6938.jpg

Z prawej strony zdjęcia widać drugi most – to współczesna konstrukcja, która jest częścią drogi nr 189 – z mostu drogowego rozciąga się wspaniały widok na zniszczony most kolejowy – możecie go zobaczyć na górze tego posta.

DSC_6953.jpg

Pora na parę detali. Flora i fauna zaczyna upominać się o powstałe przed ponad stu laty dzieło człowieka…

DSC_6923.jpg

Trwają także procesy geologiczno-chemiczne…

DSC_6931.jpg

DSC_6932.jpg

DSC_6972.jpg

Całą konstrukcję można dość swobodnie zwiedzać – na zachodnim brzegu Gwdy zlokalizowany jest niewielki parking i tabliczka przybliżająca historię linii i mostu, a także wejście na nasyp, którym można dojść do przyczółku. Drugi przyczółek również jest dość łatwo osiągalny, jednak należy zachować dużą ostrożność przy zwiedzaniu konstrukcji – nie ma tam żadnych barierek ani zabezpieczeń. Niemniej jednak – obiekt jest zdecydowanie warty odwiedzenia, podobnie, jak urokliwe Jastrowie.

Jedna uwaga do wpisu “Most na rzece… Gwda.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s